capricios (capricios) wrote,
capricios
capricios

Хвилини очищення

В п'ятницю, 1 грудня о 17.25 сотні ворошиловградців стали свідками й учасниками поки що унікальної для нашого міста неформальної громадської акції – Акції пам’яті по несправедливо репресованих в роки сталінських репресій.

Живим ланцюгом розтягнулися студенти й викладачі педінституту (до речі, саме комітет комсомолу останнього став ініціатором акції), інших вузів, робітники та інженери верстатобудівного заводу імені Леніна, представники різних неформальних об'єднань, пенсіонери й школярі від пам'ятника Ворошилову до музея Ворошилова. Майже водночас спалахнули в їх руках свічки — символ пам'яті по невинно загиблих мільйонах людей. Затуляючи їх полум'я від холодного пронизливого вітру, учасники Акції згасили свічки рівно о 18.00, коли вичерпався час, відведений міськвиконкомом.

І дата, і маршрут для проведення цього незвичайного заходу обрані не випадково. 1 грудня 1934 року, рівно 55 років тому, було вбито С. М. Кірова і якраз відтоді веде відлік другий, за твердженням істориків, етап масового сталінського терору проти партії й власного народу. Одним з найбезпосередніших учасників цих злочинів став і К. Ворошилов, ім'я якого до сьогодні ще носить наше місто. Сесія міськвиконкому на початку листопада прийняла рішення про повернення Ворошиловграду його історичного імені, тож Акція пам’яті була, окрім іншого, яскравим свідченням підтримки цього рішення. Живий ланцюг пройшов також повз споруду, де свого часу розташовувалось колишнє обласне управління НКВС. Як відомо, репресії тридцятих не обминули Донбас. Ось що про їх масштаб в «Архіпелазі ГУЛАГ» пише О. Солженіцин: «В... КПЗ... в одиночку наштовхували в Луганську в 1937 — по п'ятнадцять (чоловік — авт.)... | слідство у них тривало по вісім . десять місяців».

Де з інтервалом у кілька метрів, де майже впритул стоянь учасники Акції. Ось кілька їх коротких монологів, записаних мною у п'ятницю.

Андрій Гавриленко, першокурсник машінституту:

— Ми прийшли з товаришами віддати данину пам'яті загиблим від неправедних репресій. Сталінізм не повинен повторитися.

В. І. Васильєв, пенсіонер:

— Мені було одинадцять років, коли мого батька, приймальника міського «Заготзерна», заарештували. Це було б 1938-му. Пам'ятаю нічний обшук, «чорний ворон» під вікном... Батька реабілітували в середині 50-х. Посмертно. Цю історію знають мої діти і внуки. Я прийшов сюди, щоб сказати: ми все і всіх повинні пам'ятати.

Н. П. Ларіна, співробітниця тресту «Ворошиловградгеологорозвідка»:

— Мій батько був викинутий з сім'єю на вулицю після того, як репресували його брата. Обидва вони були кадровими військовими. Годі описувати всі наші поневіряння, нелюдське ставлення з боку оточуючих. Нічого не забулося!

...Групи людей зібралися біля саморобних схем і карт – тут 226 відомих таборів смерті; гіпотетичне місце масового поховання в обласному центрі. Такі поховання — предмет пошуку недавно створеної ініціативно групи за участю працівників обласного УКДБ.

Школярам 8 і 10 класів середньої школи № 7 про Акцію розповіли їх вчителі. Тож Гена Супіханов, Олексій Папков, Дима Арнаут, Ян Нерадько, Дима Дружинін надовго запам’ятають цей прохолодний зимовий вечір, зігрітий лише полум’ям сотень запалених свічок.

35 хвилин тривала Акція пам'яті. Багато це чи мало? Справа, врешті, в іншому: за сей час цілком можна було запитати себе про важливі речі, і знайти відповідь.

І останнє: схоже, наше місто теж пережило важливі хвилини в своєму духовному житті. Хвилини очищення.

П. Шевченко

Хвилини очищення // Молодогвардієць, 1989. - №144.

Tags: История
Subscribe

 • Русский Карнеги (часть IV)

  КАК ПЕРЕЖИТЬ УХОД ГОРЯЧО ЛЮБИМОГО СУПРУГА Самые умные уже поняли, что корень наших представлений об удачной жизни, об успехах идет от…

 • Русский Карнеги (часть III)

  КАК ПРАВИЛЬНО КРИТИКОВАТЬ Существует два основных способа правильной критики. Первый: не критиковать вообще, только хвалить. Второй…

 • Русский Карнеги (часть II)

  ПАРАЗИТОЛОГИЯ Простой подсчет показывает, что у нас на одного работающего человека приходится 12-14 паразитов: шесть ближних (мужья,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments