capricios (capricios) wrote,
capricios
capricios

В УРСР китайських добровольців-червоноармійців змушували складати іспити з української мови

У самому центрі Луганська є меморіальний комплекс «Борцям революції». На його мармурових плитах навічно вписані імена героїв: Лю – Фа В., Лю – Ша М., Ван -Ша – Ю І. , Лі – Хо – Ю С. , Мі – Ша – Ци М.
Мало хто зараз пам’ятає, що в книзі «Червоні дияволята», за якою поставлені «Невловимі месники», замість Яшки – цигана був юний китаєць на ім’я Ю-ю. У розповідях про Громадянську війну нерідко можна зустріти «ходю» (як тоді називали в народі китайців) – і у Бабеля, і у Булгакова.

Під час Першої світової після вступу до неї Китаю для тилових робіт до Росії було відправлено не менше 100 тисяч китайських робітників. В кінці 1917 року на 60 золотих копальнях Західно – Забайкальського гірничого округу з 1505 робітників було 1207 китайців, а на кам’яно-вугільних копальнях з 2337 робітників – 1167 китайців. На 1 січня 1918 року на гірничих підприємствах Уссурійського округу працювало 4922 китайських і тільки 532 російських робітників. В Україні основна маса китайців працювала під час війни або на шахтах, або в прифронтовій смузі на будівництві укріплень і доріг.

У міру того як Громадянська війна на території України наближалася до фіналу, назрівало питання про подальшу долю китайських бійців. Їх організоване повернення на історичну батьківщину було досить проблематичним: у Сибіру і на Далекому Сході господарювали Колчак, отаман Семенов, бунтівний чехословацький корпус. Не можна було скористатися для репатріації китайців і чорноморськими портами – на півдні на початку двадцятих все ще тривала боротьба з Совітами. А неорганізоване повернення в Китай теж виявилося під великим питанням: про участь китайців в Громадянській війні на боці червоних вороги добре знали, так що більшість спроб повернутися додому закінчувалося трагічно.

І ось Луганськ початку двадцятих років. Багато китайців, які проживали в Луганському повіті, пройшли процедуру реєстрації. Після неї десятки колишніх легіонерів, які пройшли медкомісію і здали іспити, поповнили ряди робітничо-селянської міліції і, зокрема, карного розшуку. Новоспеченими правоохоронцями стали міліціонери з незвичними для місцевого населення іменами типу Льон – чин Іван.

У роки Громадянської війни китайці – легіонери зарекомендували себе відмінними бійцями не тільки в рядах регулярної армії, але й у складі каральних загонів ВЧК. В усіх радянських установах в двадцяті роки в якості охоронців перевагу з усіх воїнів – інтернаціоналістів віддавалася саме китайцям як самим дисциплінованим і надійним співробітникам.

До лав Луганської повітової міліції на початку двадцятих років, пройшовши кадровий «фільтр», вступили десятки колишніх китайських легіонерів. Стимулом при цьому була пристойна заробітна плата і хороший продовольчий пайок. В архівних матеріалах відображені цікаві подробиці. Наприклад, у Лозово – Павловському кущі Луганського району значилося 12 міліціонерів – китайців. Вони також несли міліцейську службу і в Будьонівському районі (нині місто Первомайськ), Прохорівці, Артемівську.

Цікаво, що під час вступу до Луганської окружну міліцію китайцям доводилося складати іспити не тільки з російської мови, арифметики та географії, а й з української! Наприклад, молодший міліціонер Алчевської міліції, колишній китайський легіонер, дав добровільну підписку, що за 6 місяців зобов’язується вивчити українську мову. В іншому випадку він поклявся сам звільнитися з органів.

У двадцяті роки китайські легіонери сумлінно несли службу в Луганській окружний міліції та за високі показники у службовій діяльності нагороджувалися грошовими преміями. У боротьбі з бандитизмом вони відрізнялися мужністю, а в рукопашних поєдинках із злочинцями співробітники – китайці вперше застосовували навички східних бойових мистецтв.

Однак починаючи з 1935 року багато колишніх китайські легіонери, що займали різні посади, в тому числі і в органах внутрішніх справ, були репресовані за «шпигунську діяльність на користь однієї з іноземних держав».
Tags: Белая Раса, Луганск, история, краеведение, нация
Subscribe

Recent Posts from This Journal

  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments