«Ромський конгрес також уклав договір із Державним архівом Одеської області, - повідомив співорганізатор прес-конференції - директор архіву Іван НИТОЧКО, - щоб представники національно-культурного товариства змогли за допомогою співробітників установи розшукувати й вивчати справжні документи, пов`язані з політикою геноциду щодо ромів румунської окупаційної влади в 1941-45 роках».
«Результатом цієї роботи має стати «Книга пам`яті» ромів, загиблих на території Одеської області, - сказав С.ЄРМОШКІН. - Згідно з переписом 2001 року, в Одеській області проживають понад 4 тисячі осіб ромської національності».
Довідка УНІАН. Геноцид ромів (циган) як частина політики гітлерівської Німеччини і держав-союзників Третього рейху здійснювався в 1935-1945 роках на території цих країн, а також окупованих територій. За даними останніх досліджень, кількість жертв геноциду ромів становить 150-200 тис. осіб. Зокрема, на території Польщі загинуло близько 70% ромів, Хорватії – близько 90%, колишнього СРСР - близько 50% ромів, зокрема понад 50 тис. ромів було депортовано в роки окупації з території Одеської області.
День пам`яті ромів (циган), які піддавалися геноциду, закріплено також постановою №2085-IV Верховної Ради України, прийнятою в 2004 році.
unian.net/ukr/news/news-389237.html